Mε μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 1οs ποδηλατικόs γύροs του δήμου Μαραθώνα.

Για πρώτη φορά στο Δήμο Μαραθώνα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 15 Οκτωβρίου ποδηλατικός γύρος για μικρούς και μεγάλους, δίνοντας την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να γνωρίσουν με τα ποδήλατα τους τις ομορφιές τηs περιοχήs. Γύρω στιs 9:00 το πρωί άρχισαν να καταφθάνουν οι ποδηλάτεs όλων των ηλικιών και να ετοιμάζονται για τη συμμετοχή τουs. Όλοι οι εκπρόσωποι τηs Κ.Ε.Δ.ΜΑ , οι εθελοντέs και οι χορηγοί ήταν εκεί από νωρίs το πρωί και βοήθησαν τουs συμμετέχοντεs. Aφετηρία ήταν η κεντρική πλατεία του Μαραθώνα, η εκκίνηση  των ενηλίκων έγινε στιs 10:00 το πρωί  για 21.5 χλμ. ενώ λιγα λεπτά αργότερα ακολούθησαν οι μικροί ποδηλάτεs για ένα γύρο 2,7χλμ. Τερματισμόs ήταν η αφετηρία του Μαραθώνιου δρόμου και στόxos ήταν οι αθλητέs να απολαύσουν τη διαδρομή και να μην είναι ανταγωνιστικοί. Όλοι οι συμμετέχοντεs πήραν αναμνηστικά διπλώματα και στο τέλοs του αγώνα οι νικητέs κάθε κατηγορίαs πήραν τα βραβεία τουs. Tην παράσταση έκλεψε μια δωδεκάxρονη αθλήτρια που πήρε μέροs στο γύρο των ενηλίκων και βγήκε πρώτη στην κατηγορία των γυναικών αλλά και ο πρωταθλητήs Eλλάδαs στην κατάβαση βουνού με ποδήλατο που πήρε το τρίτο μετάλλιο και εντυπωσίασε με τιs φιγούρεs του.  Η μέρα ήταν σύμμαχοs και η διοργάνωση ήταν τέλεια χωρίs το παραμικρό πρόβλημα.