Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στην Eurolague.Έχασε με το βαρύ 73-51 από την Μπαρτσελόνα

Σε ανώμαλη προσγείωση υποχρεώθηκε ο Ολυμπιακός την Πέμπτη στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Πιο συγκεκριμένα οι Πειραιώτες έκαναν κακή εμφάνιση απέναντι στην Μπαρτσελόνα κι έτσι μοιραία συνετρίβησαν με 73-51 από τους Καταλανούς, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στη φετινή Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς με τους «μπλαουγκράνα» πλήρωσαν την αγωνιστική τους καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο οι Καταλανοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, την ωρα που το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου είχε πετάξει «λευκή πετσέτα».

Από το… ναυάγιο των Πειραιωτών διασώθηκε ο Παπαπέτρου με 11 πόντους, ενώ από τους Καταλανούς, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 14 κλεψίματα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σεραφέν και Οριόλα με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με σιωπή, στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, διαμαρτυρήθηκαν οι φίλαθλοι της Μπαρτσελόνα, μετά τις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις αναφορικά με την ανεξαρτητοποίησή της Καταλονίας.

Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου έστειλαν πολιτικά μηνύματα φωνάζοντας “Llibertat” (σ.σ. Ελευθερία, στα καταλανικά).

Tα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάνγκα 3 (0/3 τρίποντα), Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6 (0/4 τρίποντα), Οριόλα 11 (1), Σάντερς 7 (4 ριμπάουντ), Κόπονεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μοερμάν 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης (5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς (0/3 σουτ), Πρίντεζης 5 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (2/7 σουτ), Μπόγρης, Τόμσον 7.